تبلیغات
وبسایت هواداران فرزاد فرزین | Farzad Farzin Fan Site - مصاحبه ی فرزاد فرزین با روزنامه ی ورزشی نود
وبسایت هواداران فرزاد فرزین | Farzad Farzin Fan Site
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


...
از سال 84 هوادار فرزاد عزیزم هستم و سال 89 تصمیم گرفتم که وبلاگی در رابطه با کارها و خبرها و کنسرهاش بسازم و تا الان ادامه دادم،امیدوارم تونسته باشم رضایت هوادارای عزیز رو بدست آورده باشم ...

مدیرسایت : nahid
نویسنده
نظرسنجی
کدوم یک از ترک های آلبوم شخصی رو بیشتر می پسندین؟!


صدای فرزاد فرزین فاخر است و مردانه. جان می‌دهد برای «حماسه» خوانی. جان می‌دهد برای خواندن از ایران و ایرانی. صدایی که «غرور» دارد و جنسش «تفاخر» می‌بخشد. همین است که عاشقانه‌های او هم غرور آمیز است. الهام بخش حس «هم قبیله» بودن. حس یک شادی غرور انگیز جمعی. خیلی‌ها می‌گویند صدای فرزاد، رنگی حماسی دارد. و به همین سبب می‌توانست طنین ترانه تیم‌ملی در جشن جام‌جهانی باشد. آنجا که او برایمان با صدای پرحجمش زمزمه می‌کند. «گره خورده غیرت تو، با غرور سرزمینم» می‌توانی حس کنی که جایش در این جشن جهانی به راستی خالی است. جای او و جای صدای او. آری او می‌توانست صدای تیم‌ملی ما باشد. صدای ایران...

90: آقا فرزاد، بحث انتخاب خواننده ترانه تیم‌ملی در جام‌جهانی داغ است. با توجه به صدای حماسی‌ات، به شما پیشنهادی نشد؟

من حدود 7، 6 ماه پیش یک «ترانه فوتبالی» ساختم که قرار بود در مراسم اهدای توپ طلای فوتبال ایران از تلویزیون پخش شود. بعد هم صحبت استفاده از آن به مناسبت حضور تیم‌ملی در جام‌جهانی مطرح بود که منتفی شد. حالا هم دقیقا در جریان نیستم چه زمانی پخش خواهد شد.
90: متن ترانه‌اش کاملا فوتبالی است؟
این کار در فضای «دیسکو» ساخته و با توجه به صدای من با فرم ریتمیک اجرا شده است. فضای ملی – میهنی خوبی دارد.
90: ترانه‌اش را چه کسی گفته؟
کاری است از «روزبه بمانی». با وجود آن که به ورزش و فوتبال مربوط می‌شود اما به عقیده من فاخر و دوست داشتنی و قابل‌توجه است.
90: می‌شود چند بیت از آن را بگویی.
من به حرمت جنونم، پای تو باید بشینم/ گره خورده غیرت تو، با غرور سرزمینم / مردمی که عاشقونه، به تماشای تو می‌رن / توپی که خورده به پا تو، بایدم طلا بگیرن... ترانه شاد و خوبی است.
90: بله. زیباست. حالا فکر می‌کنی مناسب جام‌جهانی نبود؟
گفتم که این کار برای یک مراسم ویژه ساخته شده بود. در مورد ترانه جام‌جهانی هم پیشنهادی مطرح شده بود که به هر صورت منتفی شد.
90: با وجود صدای بسیار دلنشین احسان خواجه امیری، برخی می‌گویند جنس صدای او محزون و عاشقانه است و چندان برای فضای حماسی، ملی مناسب نیست. نظر شما چیست؟
ترجیح می‌دهم در این مورد نظر ندهم. احسان دوست و همکار خوب من است و به او بابت این انتخاب تبریک می‌گویم. به طور معمول «قبل» از یک انتخاب می‌توان در خصوص معیارها و چگونگی گزینش حرف زد، ملاک داد و انتقادی مطرح کرد. اما پس از رسمی شدن یک انتخاب، طرح هر بحثی هر چند که کارشناسی و منطقی باشد به مسائل شخصی منتسب خواهد شد و آن را به خواست میلی افراد تعبیر می‌کنند. در نتیجه حالا دیگر خواننده ترانه تیم‌ملی در جام‌جهانی انتخاب شده است و باید به او تبریک گفت.
90: پس در‌های نقد را باید بست؟
حرف من این است که باید برای سال‌های بعد و انتخاب‌های بعد، یک گروه کارشناسی تشکیل داد که هم سواد فوتبالی، ورزشی داشته باشند و هم دانش موسیقی. انتخاب در هر زمینه باید با توجه به مترو ‌معیارهای آن حوزه صورت بگیرد.
90: پس شما هم موافقید که «جنس صدا» مهم است؟
بی‌تردید. مردم ما هم با شعور هستند و می‌دانند هر سبک و سیاق و حوزه‌ای، هم موسیقی خاص خود را می‌طلبد و هم صدای خاص خود را. همه دوستانی که نامشان برای ترانه تیم‌ملی مطرح شد بی‌شک از نگاه فنی شایسته و قوی هستند اما من فکر می‌کنم برای خواندن یک کار ورزشی و ملی - میهنی باید جنس خاصی از صدا مورد توجه قرار گیرد. در همه دنیا هم این اتفاق می‌افتد. با تشکیل یک گروه کارشناسی بی‌تردید انتخابی درست‌تر و قابل دفاع‌تر انجام می‌شود.
90: نمی‌شد از تعدادی خواننده خوش صدا و علاقه‌مند خواست که کاری آماده کنند تا در یک رقابت، نفر برگزیده مشخص ‌شود؟

این هم پیشنهاد خوبی است. قطعا «رقابت» می‌تواند زمینه‌ساز انتخابی بهتر و شایسته‌تر باشد.
90: حالا فرزاد فرزین چقدر فوتبالی هست؟
هستم دیگر. پیگیرم.
90: یعنی طرفدار دو آتشه فوتبالی؟
چند آتشه‌اش را دیگر نمی‌دانم (می‌خندد) در جشن بهترین‌های فوتبال ایران که سازمان لیگ برگزار کرد هم اجرای زنده داشتم و خواندم.
90: می‌دانم پرسپولیسی هستی. برای ابراز علاقه‌ات که مثل برخی هنرمندان محذوریت اخلاقی نداری؟
نه، ندارم. من پرسپولیسی‌‌ام دیگر.
90: پرسپولیس می‌تواند قهرمان لیگ شود؟
رقابت که به شدت فشرده است. پرسپولیس هم شانس دارد.
90: می‌گویند به علی دایی و علی کریمی هم علاقه خاصی داری. ترجیح‌تان کدام است؟
مگر نمی‌شود هر دوی این بزرگان را با هم دوست داشت؟
90: چرا نشود. حالا در دعوای این دو به کدام یک حق می‌دهید؟
ترجیح می‌دهم دخالت نکنم.
90: به هر حال از نظر شما یکی محق‌تر است دیگر؟
معتقدم هر کدامشان شرایط خودشان را دارند و لابد از نقطه نظر شخصی، خود را محق می‌دانند. حرف من این است که باید در جهت منافع ملی فوتبال ایران و البته مصالح پرسپولیس کدورت‌ها را کنار بگذارند و در یک جبهه بجنگند نه با هم.
90: شما و دیگر دوستان مشترک تلاش نکردید این دو فوتبالی بزرگ را آشتی دهید؟
آشتی یک اراده شخصی می‌خواهد. ببینید! علی دایی یکی از افراد موفق فوتبال ایران است که خود من در زندگی‌ام ستایشش می‌کنم. او از آن دست افرادی است که باید الگو قرار گیرند. حال از آنجایی که ایشان دیگر جوان نیست و پا به میانسالی می‌گذارد، می‌طلبد که رفتارشان بزرگوارانه‌تر از قبل باشد. کریمی هم از نگاه من بهترین بازیکن تاریخ ایران است و از نظر اخلاقی هم دوستش دارم. در همین جشن اهدای تندیس انسانیت که به من هم لطف شد در کنار علی‌ آقا بودم. می‌خواهم بگویم که اگر گذشت بیشتری داشته باشند و کدورت‌ها را کنار بگذارند این آشتی هم به درد پرسپولیس می‌آید و هم به کار کلیت فوتبال ایران. قبول کنیم که هم پرسپولیس و هم تیم ملی از اختلاف دایی و کریمی ضربه خورده‌اند و این دو بزرگوار باید گذشت و بزرگی بیشتری نسبت به افراد عادی داشته باشند.
90: تصور می‌کنی این دو را در یک تیم کنار هم ببینی؟
هر دو عاقل و بالغ هستند و می‌توانند تصمیم خوبی بگیرند. علی کریمی در آخرین سال فوتبالش است و چه زیبا می‌شود اگر با پیراهن یک پرسپولیس مقتدر از فوتبال وداع کند.
90: حالا برای جام‌جهانی به برزیل می‌روی؟
اگر درخواست کردند کاری انجام دهم می‌روم.
90: یعنی اگر کاری نباشد برای تماشا و همراهی تیم ملی نمی‌روی؟
خودم که خیلی دوست دارم. اگر فرصت شود که حتما می‌روم. جشن بزرگی خواهد بود.
90: برایت افسوس باقی نماند ترانه‌ای که خوانده‌ای در جام‌جهانی استفاده نمی‌شود؟
حسرت‌های زیادی در موسیقی دارم. این هم روی همه آنها! من که دیگر کم‌کم جوانی‌ام رو به پایان است و دوران جوانی را طی می‌کنم فرصت پرداختن به خیلی ایده‌ها را از دست داده‌ام. مثل همه جوانان این روزگار. هر چند آن کاری که گفتم در آینده پخش خواهد شد.


نوع مطلب : مصاحبه ها | Interviews، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 17 اسفند 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای وبسایت هواداران فرزاد فرزین | Farzad Farzin Fan Site محفوظ است