تبلیغات
وبسایت هواداران فرزاد فرزین | Farzad Farzin Fan Site - گفتگو با دو ترانه‌سرای آلبوم «شخصی» فرزاد فرزین
وبسایت هواداران فرزاد فرزین | Farzad Farzin Fan Site
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


...
از سال 84 هوادار فرزاد عزیزم هستم و سال 89 تصمیم گرفتم که وبلاگی در رابطه با کارها و خبرها و کنسرهاش بسازم و تا الان ادامه دادم،امیدوارم تونسته باشم رضایت هوادارای عزیز رو بدست آورده باشم ...

مدیرسایت : nahid
نویسنده
نظرسنجی
کدوم یک از ترک های آلبوم شخصی رو بیشتر می پسندین؟!


آناهید صابری: اسفند سال ۹۰ با انتشار آلبوم “شلیک” فرزاد فرزین در کاور آلبوم بخش نام ترانه سُرایان به نام ۲ ترانه سرا که ۳قطعه (میدونم، جای خالیت، یه زن) از آلبوم را مشترک سروده بودند برخوردیم، قطعاتی که مورد استقبال مخاطبین فرزین قرار گرفت، به خصوص قطعه‌ی “یه زن” که دارای دید جدید و متفاوتی نسبت به ترانه‌های روتین و همیشگی بود. بعد از آن با قطعه‌ی ” راه من ” در آلبوم “دلصدا”، که آلبومی مشارکتی از چند خواننده با مضمون ترانه‌های جنگ بود و تک ترک‌های ” شوخی” و ” نگرانتم ” باز هم با صدای فرزاد فرزین، ترانه‌های دیگری را از این زوج هنری شاهد بودیم.

با انتشار آلبوم ” شخصی” فرزاد فرزین شاهد ۶ کار مشترک از این دو ترانه‌سرا بودیم که این قطعات هم مورد استقبال زیادی از طرف هواداران این خواننده  قرار گرفت. به همین بهانه به گپ و گفتی دوستانه با این ۲ ترانه سرای جوان یعنی حامد رجبی و مسعود محمدی نشستیم:

چطور وارد فضای ترانه و ترانه‌سرایی شدید؟

حامد : آثار شهیار قنبری وهمچنین کتاب “دریا در من ” این هنرمند بزرگ  باعث شد من با دنیای ترانه آشنا شوم و کم کم جذب این هنر شدم.

مسعود محمدی: علاقه به اشعار استاد شهریار باعث  جذب من به سمت شعر شد و کم کم به ترانه علاقه مند شدم.

زمینه آشنایی و همکاری شما  چطور اتفاق افتاد؟

زمستان سال ۸۷ بود در یکی از جلسات خانه ترانه در تهران با هم آشنا شدیم.

۲ نفره ترانه گفتن به چه صورت است؟ اول داستانی را تعریف میکنید و بعد در قالب ترانه در می آورید یا با یک جرقه ی اولیه بقیه داستان خود به خود اتفاق می افتد؟

در ابتدا ما برای ترانه نوشتن از یکدیگر مشاوره می‌گرفتیم. کم کم این مشاوره دادن، به ترانه نوشتن مشترک تبدیل شد.این اتفاق یعنی ترانه‌نویسی به صورت مشترک قبلا هم در کشور ما افتاده ولی عموما یا آهنگساز دو ترانه را با هم ادغام کرده و یک ترانه جدید به وجود آورده، یا در بعضی موارد دو ترانه سرا با همفکری هم یک ترانه را نوشتند که معمولا این حالت خیلی تداوم نداشته و به عبارت دیگر شاید به بیش از ۱۰ ترانه هم نرسد که دو ترانه سرا با هم ترانه‌ای را به صورت مشترک نوشته باشند؛ به این دلیل که این ارتباط و یا نوشتن مشترک پس از مدتی متوقف شده اما ما تا به امروز بیش از ۸۰ ترانه مشترک نوشتیم که بخشی از این ترانه‌ها اجرا شده و تعدادی در حال ساخت هست و بخشی دیگر نیز هنوز به آهنگسازی واگذار نشده است. این توضیح کوتاه را دادم که این مطلب روشن شود که این مشترک نوشتن ما دو نفر، اتفاقی و موقت نبوده و نیست و با برنامه ریزی دقیقی انجام می‌گیرد.

اما در مورد ترانه نویسی مشترک باید بگوییم که هرکسی برای ترانه نوشتن روش منحصر به فردی دارد. معمولا ترانه نوشتن ما از یک جرقه‌ی فکری شروع می‌شود و سپس ادامه پیدا می‌کند. یعنی ما هر چیزی که به نظرمان می‌رسد که برای تبدیل شدن به ترانه می تواند خوب باشد را به هم اطلاع می‌دهیم و احتمال دارد از هر ۱۰ جرقه‌ی فکری که به وجود می‌آید، روی یک موضوع به تفاهم برسیم و آن موضوع را انتخاب می‌کنیم و بعد از انتخاب موضوع به صورت متمرکز روی آن مبحث فکر می‌کنیم تا کم کم ترانه‌ی دلخواهمان شکل بگیرد. در مسیر تکمیل شدن یک ترانه احتمال دارد بارها و بارها روند و مسیر جلو رفتن ترانه عوض شود  تا در نهایت به هدف مورد نظرمان برسیم.

می شود مصرع ها و جملات را تفکیک کرد، که هر کدام چه قسمتی را گفتید؟

تقریبا میتوانیم بگوییم نه! چون هر بیتی که شما از کار ما می‌شنوید احتمال دارد بارها و بارها با نظر هر دو ما تغییر کند تا به شکل نهایی و دلخواهمان برسد.

اولین کارتون که اجرایی شد چه کاری بود و زمینه همکاری شما با فرزاد فرزین چگونه محقق شد؟

اولین کارمان که به اجرا رسید ترانه‌هایی بود که در آلبوم «شلیک» فرزاد فرزین بود. یعنی ترانه‌های “میدونم”، “یه زن” و “جای خالیت “. اولین کاری که خودمان شنیدیم ترانه “یه زن ” بود که تو کنسرت قبل از انتشار آلبوم «شلیک» به صورت موزیک ویدیو پخش شد.

ما با فرزاد فرزین دوست مشترکی داریم به اسم “هژیر مهرافروز” که از خواننده‌های خوب کشورمان هستند. ایشان روی یکی از ترانه‌های ما آهنگی ساخته بودند که گویا در محفلی دوستانه فرزاد فرزین این کار را می‌شنود و از ترانه‌اش خوشش می‌آید و از هژیر مهرافروز می‌خواهد که جلسه‌ای ترتیب بدهد تا ما همدیگر را ببینیم تا شاید شرایط همکاری مهیا شود که اینطور هم شد و تا امروز ما ۱۲ کار مشترک با فرزاد فرزین عزیز انجام دادیم که منتشر شده است.

تا به حال پیشنهاد برای تیتراژ داشتید؟ علاقه‌ای به فعالیت در این زمینه  دارید؟

یک بار این پیشنهاد شد اما آهنگساز کار میخواستند که یکی دو روزه روی ملودی‌شان ترانه‌ای بنویسیم و چون به زمان پخش سریال نزدیک بود، با توجه به حساسیتی که ما همیشه سعی می‌کنیم در نوشتن ترانه داشته باشیم، به نتیجه نرسیدیم و این همکاری میسر نشد.

در مورد علاقه برای فعالیت در زمینه تیتراژ هم اگر برنامه یا سریال یا فیلمی که قرار است ما تیتراژش را کار کنیم، کار خوبی باشد چرا که نه هر کسی فکر می‌کنم دوست داشته باشد که کارش از یک برنامه‌ی پر بیننده بارها و بارها پخش شود تا به گوش مخاطبین زیادی برسد.

پروسه‌ی آلبوم «شخصی» فرزاد فرزین از چه زمانی شروع شد وسرودن هر ترانه به صورت حدودی چه زمانی طول کشید ؟

اولین ترانه‌ی این آلبوم “صلح جهانی ” بود که تقریبأ اوایل سال ۹۱ آهنگسازی شد. بعد از آن ترانه “برگرد” بود که آذر ماه ۹۱ سرودنش را روی ملودی فرزاد شروع کردیم وهمینطور ادامه داشت و نوشتن ترانه‌ها تا تیر ماه ۹۲ طول کشید اما با این حال نمی‌شود زمان خاصی را برای نوشتن ترانه گفت چون بعضی ترانه‌ها در یک هفته و برخی هم تا چند ماه سرودنش طول ‌کشید.

کدام یکی از ترانه‌ها روی ملودی گفته شده؟

ترانه‌های “برگرد”، “من و تو “، “لحظه‌ها”، “هدفون”، ” با تو می‌مونم ”   روی ملودی نوشته شدند.

کدام یکی از ترانه‌هایی که برای این آلبوم گفتید را بیشتر دوست دارید و فکر می‌کنید از بقیه بهتر شده؟

هر کدام از ترانه‌ها حال و هوای خاص خودشان را دارند و در جای خودش برای ما دوست‌داشتنی هستند ولی ترانه “برگرد” و “لحظه‌ها”، “هدفون” و “صلح جهانی” را خودمان بیشتر گوش می‌کنیم و دوست داریم.

باز خورد ها  را چطور دیدید؟ رضایت داشتید ؟

خدا رو شکر بازخوردها خیلی خوب بوده. به عنوان ‘خالقین یک اثر هنری’ وقتی می‌بینید اثرتان به دل مردم راه پیدا کرده و آن‌ها با آن ترانه ارتباط خوبی برقرار کردند، قطعا از نتیجه کارتان راضی هستید که خوشبختانه در آلبوم «شخصی» فرزاد فرزین ما این بازخورد را با تمام وجود حس کردیم. البته این احساس باعث می‌شود در ادامه فعالیتمان سنگینی مسئولیت را بیشتر حس کنیم و با دقت بیشتری کار کنیم تا شرمنده‌ی این همه احساس خوب و ناب طرفداران یه خواننده نشویم.

بعد از سرودن یک ترانه و واگذاری آن به خواننده، نظارتی هم بر چگونه اجرا شدن ترانه دارید؟

بله صد در صد؛ ما فکر می‌کنیم وظیفه‌ی یک ترانه‌سرا فقط نوشتن ترانه نیست، بلکه مدیریت ترانه‌ی نوشته شده هم مسئله‌ی مهمی است که باید خیلی به آن توجه کرد. این مهم است که شما ترانه ‌تان را به چه کسی واگذار می کنید و بعد از ساخت ملودی، باید از صحت تلفیق‌ها مطمئن شوید. مثلا اینکه آیا خواننده کلمات را با لحن درست بیان می‌کند یا نه و… . به عبارت دیگر نظارت ترانه‌سرا روی ترانه‌اش باید تا انتها وجود داشته باشد. البته این نظارت نباید به دخالت تبدیل شود چون آهنگساز و خواننده هم باید برای خلق اثر آزادی عمل داشته باشند.

در همه ی ترانه هایی که تا به حال از شما شنیده شده دیدِ مثبت به معشوق دیده میشود و اصلاً  بد گویی از معشوق یا نفرین آن را نداریم و تمام فضا مثبت هست ، این حال و هوا عامدانه است  یا به طور غیر ارادی این فضا در ترانه ی شما وجود دارد؟

خوب این بر می‌گردد به جهان بینی ما که اصولا با بدگویی و نفرین معشوق منافات دارد. شاید در بعضی از ترانه‌های‌مان ناراحتی از معشوق وجود داشته باشد اما همیشه رنگ عشق و دوست داشتن پر رنگ‌تر از هر چیز دیگری هست و این ناراحتی از معشوق هیچوقت نباید باعث نفرین و توهین و بدگویی شود اگر واقعا عشقی وجود داشته باشد.

ترانه‌سرایی به عنوان شغل برای شما محسوب می‌شود یا در کنار کار دیگری که دارید ترانه سرایی هم می‌کنید؟

ترانه‌سرایی در کنار کار دیگر است ولی امروز پر رنگ‌تر از هر کار دیگری که داریم، بیشترین وقت روزانه‌مان صرف ترانه‌سرایی می‌شود و از این راه کسب درآمد هم می‌کنیم. حالا دیگر هر اسمی دوست‌دارید می‌توانید بذارید کار ، شغل و … ولی برای ما ترانه و ترانه‌سرایی یعنی عشق، عشق و باز هم عشق!

نشست خبری و نقد که برای آلبوم «شخصی»  برگزار شد فکر می‌کنید تا چه حد مفید بود؟

حقیقتش این است که اگر این جلسات قبل از انتشار آلبوم‌ها برگزار شود خیلی بیشتر می‌تواند به کیفیت موسیقی کشورمان کمک کند. لذا برگزاری نشست بعد از انتشار آلبوم را خیلی مفید نمی‌دانیم.

پیشنهاد برای همکاری با خواننده‌های دیگری را هم در این مدت داشتید؟

بله پیشنهادهایی از طرف بعضی از خواننده‌ها و آهنگسازهای خوب کشورمان داشتیم  و داریم که با بعضی از این عزیزان در حال همکاری هستیم و انشاالله حاصل این همکاری‌ها را خواهید شنید.


نوع مطلب : مصاحبه ها | Interviews، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 اسفند 1392
سه شنبه 27 اسفند 1392 07:51 ب.ظ
سلام عزیزم
برنامه 3 ستاره شبکه /// با حضور فرزاد فرزین با اجرای احسان علیخانی
آپم بدو بیا
دوشنبه 26 اسفند 1392 07:23 ب.ظ
امیدوارم تمام غم وغصه هات توی آتیش ۴شنبه سوری بسوزه عزیزم…

چهارشنبه سوری پیشاپیش مبارک!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای وبسایت هواداران فرزاد فرزین | Farzad Farzin Fan Site محفوظ است